دولت به دنبال بهانه‌ای است که طرح معیشت خانوار را اجرایی نکند/ مردم به قیمت جان، نان می‌خورند

علی اصغر عنابستانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد جلسه کمیته ویژه کار برای شناسایی کارگران بدون بیمه گفت: اوایل آبان ماه بود که رهبر معظم انقلاب در جلسه ستاد ملی کرونا شخصا در خصوص بیکاری ناشی از کرونا و مشکلات اقتصادی آنها ورود پیدا کرد و خواستار حل این مشکل شد.

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی افزود: طبق آخرین جلسه تشکیل کمیته ویژه کار که با حضور سالاری مدیر عامل تامین اجتماعی برگزار شد، بیشتر موضوع بیکاری مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد افرادی که بیمه بیکاری نپرداخته و مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند زیر مجموعه بیمه بیکاری قرار بگیرند.

وی تاکید کرد:  سه گروه در مجموعه دریافت کنندگان بیمه بیکاری قرار می‌گیرند، یکی افرادی که بیمه بیکاری پرداخت کرده در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا بیکار شده‌اند، گروه دوم افرادی هستند که بیمه بیکاری پرداخت کرده اما شرایط دریافت بیمه بیکاری را ندارند به فرض مثال سابقه سی سال خدمت با بیمه را ندارند، قرار شده دولت بیمه بیکاری آنها را تامین کند، گروه سوم افرادی هستند که اصلا بیمه نیستند مشاغل متعددی که تعداد آنها بسیار بوده اما هنوز بیمه نیستند.

نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: در حال حاضر دولت عزم خود را جزم کرده فقط در جهت پرداخت نفری ۱۰۰ هزار تومان کمک هزینه کرونا و به موارد دیگر از جمله بیمه بیکاری فکر نمی‌کند؛ امیدوارم با جلساتی که در راستای حل مشکلات معیشتی مردم داریم بتوانیم تصمیمات مطلوب‌تری در راستای این مهم اتخاذ کنیم.

عنابستانی ادامه داد: بیکاری در کنار تورم و رشد کرونا شرایط سختی را برای مردم رقم زده است به طوری که با ۴۵ هزار تومان یارانه پرداختی دولت دیگر نمی‌توان یک عدد مرغ خرید، در حقیقت وضعیت معیشتی مردم بسیار ناخوشایند است در حدی که تحمل سنگین فشار اقتصادی برای اقشار ضعیف جامعه بسیار سخت شده و نیازمند یک مُسکن معیشتی از طرف دولت هستند. امیدوارم طرح معیشت خانوار را به هفت دهک پایین جامعه را بپردازد.

وی با اشاره به تایید طرح معیشت خانوار توسط شورای نگهبان گفت:  شورای نگهبان طرح معیشت خانوار را تصویب کرد اما دولت به دنبال بهانه‌ای است که از اجرایی کردن آن سرباز زند، در شرایط کنونی مشکل اصلی مردم امرار معاش و مسائل معیشتی است.

توپ در زمین دولت است

رییس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وضعیت معیشت اکثر افراد جامعه در اوضاع نامناسبی قرار دارد تا جایی که رهبر انقلاب بارها در این مورد تاکید و سفارش کردند، طرح معیشت خانوار باید بدون شک به مرحله اجرایی شدن برسد با تمام این تفاسیر توپ در زمین دولت است و دولت باید با سرعت منابع قانونی که در اختیار دارد اقدام به اجرایی کردن طرح معیشت خانوار کند تا مرهمی برای التیام دردهای معیشتی مردم باشد.

عنابستانی در پایان خاطر نشان کرد: در چند روز گذشته شاهد تجمع مردم در حراجی‌های متفاوت از شهرک غرب تا میادین میوه و تره بار بودیم، در چنین شرایطی نمی‌توانیم مردم را سرزنش کنیم، گاهی به قیمت جان خود در صف‌های طویل اقلام مورد نیاز خود می‌ایستند و این تجمعات قابل پیش بینی بود، تذکرات متعددی در راستای تورم حاکم بر جامعه از سوی مجلس به دولت داده شد که در سایه بی‌توجهی شاهد چنین تجمعاتی از طرف مردم هستیم، دولت می‌‌توانست این شرایط را کنترل کند تا مردم در شرایط کرونایی به قیمت جان، نان را به دست نیاورند .

کانال رسمی دکتر علی اصغر عنابستانی در تلگرام

کانال رسمی دکتر علی اصغر عنابستانی در ایتا

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*